Powojnik 'Henryi'



BARWA KWIATÓW:
białe
WYSOKOŚĆ ROŚLIN:3-3,5 m
WIELKOŚĆ KWIATÓW:Duże
MIESIĄC KWITNIENIA:VI-VIII
WYSTAWA:Płd. , Zach. , Wsch. , Płn.
CIĘCIE:2 (słabo)
MROZOODPORNOŚĆ:Strefy 4 - 9



Jedna z najstarszych odmian wielkokwiatowych. Popularna i ceniona od ponad 150 lat. Eleganckie, jedwabistobiałe kwiaty wypełnione są pręcikami z kawowymi pylnikami na białych nitkach.

JAK WYGLĄDA: Kwiaty duże, śr. 15˗18 cm, jedwabistobiałe, wypełnione pręcikami z kawowymi pylnikami na białych nitkach. Rośliny cięte słabo kwitną obficie w VI i kontynuują kwitnienie do VIII. Rośliny cięte silnie rozpoczynają kwitnienie miesiąc później, ale kontynuują do IX. Liście - pojedyncze lub trójlistkowe.

JAK ROŚNIE: Pnącze; wspina się za pomocą ogonków liściowych. Rośnie silnie, osiągając 3˗3,5 m wys.

GDZIE POSADZIĆ: Lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Dobrze czuje się na glebach żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, ale po użyźnieniu toleruje większość przeciętnych gleb. Odczyn gleby powinien być od obojętnego do lekko kwaśnego. Mrozoodporna (strefa 4˗9).

JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ: Roślinę należy posadzić w dole (60 x 60 x 60 cm) z żyzną ziemią i 10-centymetrową warstwą drenażu na dnie, 5˗10 cm głębiej niż rosła w pojemniku (instruktaż sadzenia). Tnie się słabo. Na przełomie II i III wystarczy usunąć martwe pędy, a żywe można przyciąć słabo: w pierwszym roku 30 cm od ziemi nad silnymi pąkami, w drugim ˗ 70 cm, a w następnych latach na wys. 150 cm (instruktaż cięcia). W połowie IV należy ją zasilić nawozem o spowolnionym działaniu (np. Osmocote 5˗6M). W sezonie podlewać.

JAK STOSOWAĆ: Przydatna do uprawy przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Najlepiej wygląda na ciemnym tle.

POCHODZENIE: Wyhodował Isaac Anderson-Henry, Wielka Brytania 1855 r.
W sprzedaży od 1870 r.

NAGRODY: Award of Garden Merit RHS 1993 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Juka ogrodowa

Powojnik 'Princess Diana'

Powojnik 'Solina'